Co je lepší?

Starý fotoaparátAč se to zdá neuvěřitelné, stále existují lidé, kteří posuzují fotografa podle fotoaparátu, který vlastní. Stále existují lidé, kteří preferují jedno a zcela zatracují druhé.  Pídí se po testech všeho druhu, hledají vady a nedokonalosti, které mnohdy nemají pražádný vliv na výsledek fotografovy práce. Neustále pohlížejí na konkurenci spatra a neschopnost fotografa přístroj ovládat přičítají výrobku, který považují za špatný, zastaralý a nepovedený.
Před sto lety byly fotoaparáty na takové úrovni, že se to s dnešními optickými a technicky vyšperkovanými produkty nedá srovnávat, přesto z těch dřevěných krabic dokázal fotograf „vymáčknout“, co se dalo a nad některými fotografiemi dodnes stojíme s otevřenou pusou. Je to tedy jen o technice?

Když jsem narazil na jeden takový článek, kde autor, kterého si považuju nejenom jako fotografa, ale také jako zkušeného potápěče, chrlil věty, které by z úst lektora neměly nikdy zaznít, neboť si sám tímto škodí, nebyl jsem tímto potěšen.
Jistě, chápu, že když lektora zákazníci, a nejen ti, zasypávají dotazy, jaký fotoaparát je lepší a proč si jej koupit, je třeba se k tomu náležitě postavit. Osobně si však myslím, že než zatracovat konkurenci, je lepší dotyčnému zákazníkovi vysvětlit, co používám já a proč.
Každý z nás má jiné finanční možnosti, preference a potřeby, a proto mi nepřijde férové někomu nutit fotoaparát za desítky tisíc jenom proto, že tento měl lepší test než tam ten, byť dotyčnému postačí nastavení AUTO.

Testy, jak víme, jsou naprosto individuální záležitostí. Výsledky se vždy týkají posuzovaného vzorku, a protože tyto výsledky vyhodnocuje člověk, je třeba k tomuto faktu přihlížet, protože i tento hodnotitel věci vidí pouze ze svého pohledu a má, ač je to u testů nežádoucí, své preference. Tím pádem je konzument takového testu odkázán na výsledky, které se hodnotiteli zdají být dobré nebo naopak.

Po letech zkušeností vím, že ani ten nejlepší fotoaparát za vás dobrou fotografii neudělá. Že je k tomu potřeba něco víc, než jen technika, a pixel sem, pixel tam to nijak nevylepší.  Pokud jste totiž neexcelovali s fotoaparátem starým, je docela možné, že nebudete výjimečné  fotografie pořizovat ani s tím novým.

Co je lepší? BMW nebo Audi? Nikon nebo Canon? To je otázka, kterou se skutečný milovník nezabývá.
Proč používám Canon já? Když jsem přecházel z pseudozrcadlovky na zrcadlovku, neměl jsem vůbec jasno. Snad asi jako většina, i já jsem vznesl pár dotazů ve svém okolí. Původně jsem chtěl zůstat u Olympusu. Okolím jsem byl přesvědčen, že z důvodu malého výběru objektivů, které jsou sice kvalitní, ale také velmi drahé, bude dle mých finančních možností lepší volbou nová amatérská zrcadlovka Canon EOS 450D. I když z jiné strany jsem byl přesvědčován pro Nikon D300, byl Canon pro mě lepší volbou. 450D mi dokonce doporučoval i majitel Nikonu D80 a této nestrannosti jsem si považoval asi nejvíc.
U Nikonu mě velmi mátly výrobky s motorkem a bez, a samozřejmě malá škála ve výběru byla také jedním z kritérií, které jsem vzal v úvahu.
Nakonec jsem EOS 450D zakoupil a začal sám poznávat svět fotografování s digitální zrcadlovkou. Nebylo to jednoduché. Oproti kompaktu je třeba zcela změnit přístup k fotografování. Později, až mě začala 450D limitovat, jsem zakoupil mnohem rychlejší a kvalitnější tělo. Důvodů bylo několik. Hledáček zobrazuje 100% snímaného obrazu, vyšší citlivost ISO, více snímků za vteřinu, Full HD video, odolné tělo, lepší ovládání a také například ovládání blesku bezdrátově atp.

Vzhledem k tomu, že Canon má k dispozici mnoho objektivů, které si může dovolit i chudý student, není to pro mnohé špatná volba. Další množství alternativ nabízí jiné přední značky, jako jsou Sigma, Tamron nebo Tokina.
S příslušnou redukcí můžete používat i objektivy jiných značek, například Nikkor, zatímco u fotoaparátů Nikon vůbec nejde, abyste mohli nasadit objektiv Canon. Tedy alespoň mi tato skutečnost není známa. To jsou jednoznačná plus, která léty mou dobrou volbu potvrdila.

Také máme doma mikroskopy, ale abych vzal kamarádův Nikon D7000 a nebo již nyní D7100 a začal zkoumat, jestli je jeho čip lepší, mě ani nenapadne 🙂 Podobné testy jsou z pohledu běžných uživatelů zavádějící a slušně řečeno nesmyslné. Nedozvíte se z nich nic víc, než údaje ovlivněné lidským faktorem testera. Už samotný název, tedy první dvě písmena laboratoře DXoMark ve mně evokuje spřízněnost se společností Nikon. Je totiž až zarážející, že dodavatel senzorů pro Nikon (Sony) se umístil až za samotným Nikonem a že dvě stejné zrcadlovky Nikon D800 a Nikon D800E, které mají v podstatě shodný senzor a těla se liší pouze výbavou, se umístila na rozdílných pozicích. Obrázek o takovém testu si udělejte sami. Jisté ovšem je, že v tomto testu se hrálo takzvaně na pixely. Čím víc, tím líp a to je přece kvalita 🙂

Osobně proti Nikonu nic nemám a zcela otevřeně připouštím, že vyrábějí velmi kvalitní a líbivé fotoaparáty, ale nejspíš zůstanu u Canonu. Canon má z mého pohledu líp umístěnou a odladěnou spoušť, což Nikon doladil až u těla D4, a tak nějak jsme si na sebe zvykli.
Přeji Nikonu jen to nejlepší a ať se hodně prodává. Nám „Canonistům“ pak klesne cena 😉

Děkuji za přečtení či zhlédnutí, komentář, lajk či sdílení. Vážím si toho...
0
20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *