Co je třeba vědět...? 11. BÓJE

Proč používat kompletní ABC?Jak se připravitJak se zanořitNěco o tlakuPotápěčské signályJak na křečeRady od vás
Neopren a doplňkyZávažíNůžBójeKompas a hloubkoměrSvětloMalinko o tréninku

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Odkazy
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04.03.2003 a 07.06.2007

Potápěčská bóje je dalo by se říci nezbytnou součástí potápěčské výstroje. Vyjímku snad tvoří potápění v bazénu, pod ledem v jeskyni a takových místech, kde bóje spíše překáží a není k užitku. Pokud se jedná o otevřenou vodu, jako jsou jezera, přehrady nebo moře, je bóje nezbytnou součástí jak pro potápěče s přístrojem, tak také pro potápěče na nádech. Pokud se potápíte ze člunu, musí mít takový člun označení. Označuje se vlaječkou Alpha, která na velkou vzdálenost upozorňuje další plavidla na to, že jsou ve vodě potápěči. V nových bezpečnostních směrnicích svazu České republiky platných od 1.1.2003 se píše : Používání potápěčské bóje se doporučuje pokud je to účelné, zejména při potápění na nádech. V některých přímořských státech je pro potápění v pobřežních vodách předepsáná bóje červené, nebo oranžové barvy.

Bóje jsou většinou nafukovací. Je to hlavně kvůli usnadnění transportu. Oranžové bóje doutníkového tvaru jsou určeny pro potápěče na nádech (dá je na ní odpočívat :). Naproti tomu bóje červené barvy obvykle bývají kulového, válcového nebo prstencového tvaru jsou určeny pro potápěče s přístrojem. Klasická kulová bóje, kterou používám již několik let

Bóje k označení potápěče, nebo místa potápění

je jak je patrné na obrázku opatřena již zmíněnou vlajkou Alpha. Na některých bójích můžete vidět vlaječku červenou s bílím šikmým pruhem (z rohu do rohu). Tato vlaječka je vlajkou potápěčskou a vůdce plavidla není povinen ji znát. Naproti tomu vlajku Alpha (na obrázku) je povinen znát každý vůdce plavidla. Je to vlajka mezinárodního vlajkového kódu. Tato Bóje je opatřena lankem, které je pevně připoutáno k potápěči. Aby bóje mohla zůstat na hladině vzpřímená, je na lanku malé závaží. Bóje prstencového tvaru má své nesporné výhody. Uvnitř prstence je prostor, jenž nám umožní uložit si do něj předměty jako například stroboscop při nočním potápění aby se o nás vědělo kde se nacházíme a další potřebné věci, jenž by nám zrovna pod hladinou zavazely, nebo si je tam chceme prostě jen odložit. Svačinu, tekutiny, nebo věcičky na měření viditelnosti. GPS, mobil v pouzdře.... ?To by asi někdo štípnul :-( (Tak mě napadlo, jestli se tam vejde i dvoulitrová oživovačka s kyslíkem ?) Bohužel ji nevlastním a tak nemohu vyzkoušet.

Válcová bóje je v podstatě dutá válcová roura složená do kapsy. Je to tzv. Dekompresní bóje. Potápěč ji má při ponoru složenou a schovanou např. v kapse. Po vystoupání do určité hloubky (hloubky pro dekompresní zastávku např. 21,12, nebo 6m) Napustí o něco níže, například metr pod touto hloubkou pomocí automatiky do bóje (válce) vzduch. Bóje vystoupá na hladinu, s níž je potápěč stále pevně spojen lankem (šňůrou) která se při vypouštění dekompresní bóje odvíjí z cívky. Lidé na člunu či lodi tak uvidí kde se potápěči vynoří a mohou přijet opatrně blíž k místu vynoření. Tato bóje má ruznou délku a to od cca 130cm. To proto aby byla výrazně vidět i ve vlnách. Protože se všechny ponory pečlivě plánují, lidé ve člunu tak vědí, za jakou dobu se potápěči po vypuštění dekompresní bóje vynoří, nebo´t vědí, jak dlouho bude dekomprese trvat. No ale to je snad jasné :-)

Já vlastním dekompresní bóji viz obrázek dole. Délka bez popruhu 150 cm. "Kachní zobák", což je rozšířený napouštěcí prostor který má tenký napouštěcí otvor a po napuštění tlakem vzduchu v bóji tento otvor sevře, což znemožňuje vzduchu unikat ven například když si bóje po "vystřelení" na hladině chvíli lehne. Bóje má také vypouštěcí ventil. Jednak jimž lze bóji úplně vypustit, ale především ním uniká přetlak, který vzniká při snižování okolního tlaku, který působí na stěny bóje blížící se k hladině a vzduch se v ní rozpíná. Z jiných typů přetlak uniká stejným otvorem jako se napouští. Na hladině tak hrozí větší únik než je potřeba. Vypouštění dekompresní bóje je třeba natrénovat neboť se může stát že vás vytáhne nahoru a i to už jsem si jednou vyzkoušel na nečisto. Dekobóji samozřejmě existuje více druhů, jenž lze napouštět například inflátorovou hadicí a podobně, ale s jinými nemám zkušenost, takže tak.

Dekompresní bóje

Závěrem bych poznamenal, že bóje má určitě svůj důležitý význam. Dává vědět o tom kde se nacházíte. Jak ostatím potápěčům, tak lidem na břehu či lodi. Jen někteří mamlasi na prknech s plachtou nevědí nic o bezpečné vzdálenosti (u nás 25m), tak si určitě i tak dávejte pozor. Uspěšně jsem svoji signální bóji vyzkoušel v Chorvatsku, Řecku a České republice. Dekompresní bóji jen u nás a na Slovensku a to jen cvičně.

No a ještě bych upozornil, pokud jste v pořádku, nikdy nemávejte na své přátele, lodě nebo čluny. Dáváte tímto signál že jste v nouzi ! Což se mi také kdysi povedlo :-( Abyste za sebou nevláčeli 25m dlouhé lano od bójky když se potápíte v hloubce 3 metry, můžete použít tzv. zkracovačku jenž je na obrázku. Nechte si však i tak pár metrů navíc abyste se pří případném zachycení bóje o větev z břehu vyčnívající či jinou překážku nemuseli vracet stejnou cestou, neb vzduchu není nikdy dost...Ponechte si minimálně dvojnásobek lanka volného. V tomto případě tedy alespoň 6m....

Zkracovačka - úvaz, kterým lze příliš dlouhé lano snadno zkrátit

Některé duchaplné texty jsem převzal z odborné literarury a ty neduchaplné (je jich více) jsem napsal sám :-) Když budete mít nějaký dotaz, neváhejte se zeptat. Co nebudu vědět já, s pomocí odborníků jistě vyřešíme :-) Servus (J).