GoPro Hero 7 Black

Dlouho jsem GoPročku odolával. Neznamenala doposud pro mě výrazné zlepšení. Rozhodně ale znamenala změnu kompletní techniky a příslušenství, do čehož se fakt moc nikomu nechce, ovšem nebylo zbytí 🙂 Předem upozorňuji, že se nejedná o recenzi, ale soupis uživatelských zkušeností a pár možností nastavení.
Zkrátka až kamera GoPro Hero 7 Black mne přesvědčila ke koupi. GoPro Hero 7 Black má několik předností, které stojí za koupi. Jednou z nich je velice ostrý a na cenovou kategorii napříč celým spektrem výběru akčních i neakčních kamer vynikající obraz ve 4K rozlišení při 60 fps. Druhý a nezanedbatelný argument je výborná stabilizace obrazu a ta je až tak dobrá, že v podstatě nepotřebujete další zařízení, jakým je gimbal stabilizátor, do kterého musíte s sebou nosit baterie a starat se o další zařízení. Gimbal je sice top zařízení, ale pokud se smíříte s tím, že tu a tam nebude horizont úplně v rovině (což já na kole určitě uvítám) a občas se obraz pohne, pak se nemusíte starat o další zařízení a život s akční kamerou se vám jistě zjednoduší.GoPro Hero 7 BlackDalším z důvodů ke změně je displej, který je navíc dotykový. Když jsem měl kameru Bandit na přilbě nebo řídítkách, tak byl úhel záběru dán jejím umístěním, ale když jsem dal kameru na rameno nebo na hrudník, tak vás nic tolik nepotrápí, než když si nemůžete v danou chvíli zkontrolovat, kam se kamera dívá. Obzvláště pak, když při umístění na hrudníku stále měníte výšku posedu teleskopickou sedlovkou dle terénu, ve kterém se nacházíte. Čili se mění pohled kamery jako takový a vy si v nastavení úhlu záběru musíte zvolit ten správný kompromis. GoPro Hero 7 Black

Dotykový displej může být problém v rukavicích. To je fakt, ale mezi různými režimy můžete cestovat krátkým stiskem tlačítka na boku pro zapínání kamery nebo vyslovit příkaz. Další možností je stisknout a držet u zapnuté kamery tlačítko „Mode/Power“ a následně stisknout tlačítko nahrávání. S nastavováním je to horší a tam musejí rukavice dolů.

Co bych kvitoval s povděkem je stereofonní záznam zvuku kamery, který oproti předchozím modelům doznal jistého vylepšení. Jak už jsem zmiňoval výše, tím, že se u GoPro Hero 7 Black obejdete bez gimbalu, se také vyhnete zaznamenávání ruchu servomotorů při srovnávání horizontu u stabilizace obrazu. Je tedy docela možné, že nebudu muset používat externí mikrofon pro záznam zvuku či dokonce nahrávat zvuk jiným zařízením.
Co mi naopak vadí je dosti nedokonalá GPS, kde oproti TomTom Bandit GoPro Hero 7 Black ztrácí několik „délek“. Zkrátka Quick GPSfix je top a vše ostatní je kdesi vzadu. 
Bez příjmu signálu GPS nebudete mít k dispozici metriky. I přesto, že jsem se snažil najít způsob, jak metriky do videa dostat v programu Adobe Premiere PRO CC, odpovědi se mi zatím nedostalo. Buďto jde o programy „třetích“ stran a nebo o program GoPro Quick, což plně nevyhovuje mým požadavkům na zpracování videa a na metriky si musím nechat zajít chuť stejně jako na 24 bit 96 kHz zvuk ve videích a používat pouze DVD kvalitu :-/GoPro Hero 7 Black

Další věcí, která díky zpětné kompatibilitě zůstává stejná, je způsob montáže. V tomhle tom měla kamera TomTom Bandit zase jasně navrch. Pokud totiž chcete kameru umístit jinam, pořád musíte něco šroubovat. Na hrudníku je potřeba kloub, na přilbě ne. Potřebujete kameru dát na stativ a zase šroubujete. U TomTom Bandit to bylo vyřešeno mnohem lépe a během dvou vteřin jste kameru nacvakli tam, kde jste ji potřebovali. Tím ale nechci říct, že by řešení od GoPro bylo špatné nebo snad nefunkční. Jen je zdlouhavé. 

Nabíjení baterie, to je poměrně zvláštní věc. Do 91% vám na displeji svítí zeleně nabíjení a pak to vypadá, že už se nenabíjí. Když ale kameru vypnete, všechny tři notifikační diody svítí červeně a až zhasnou, je teprve nabito. Na samotnou baterii potřebujete nabíječku nebo ji nabíjíte v kameře. V tom měla kamera TomTom Bandit zase navrch, protože buď jste mohli baterii nabíjet v kameře přes kabel nebo jste baterii dali nabít do jakéhokoliv USB slotu. 

Nabíječku pro GoPro baterie si ale musíte koupit zvlášť. Doporučuji také náhradní baterii, neboť GoPro Hero 7 Black neoplývá zrovna dlouhou výdrží, což čítá kolem jedné hodiny, a tak musíte vybírat to, co budete natáčet namísto toho, abyste nechali kameru jet a pak si doma jen vybrali záběry, které se vám hodí. 
Zatímco jedna baterie v kameře Bandit vydrží cca 3 hodiny, a to mám dvě, z nichž tu druhou mezitím mohu nabíjet nebo mohu napojit na powerbanku přímo kameru, přičemž zůstává kamera vodotěsná, u GoPro Hero 7 Black musíte buď baterii vyjmout nebo odstranit krytku konektoru USB-C a nabíjet za provozu, čímž ale snížíte vodě a blátu odolnost. 
Každopádně člověk musí tahat další krám, jakým je nabíječka.GoPro Hero 7 Black

Jak už jsem zmínil výše, GoPro Hero 7 Black má USB-C konektor, což je bezesporu velká výhoda. Dále je vodotěsná bez pouzdra do 10 metrů, což by většině lidí mělo v pohodě vystačit na běžné použití v drsných podmínkách. Ovládání je intuitivní a velmi jednoduché. Velkou výhodou je možnost nastavení vyvážení bílé, připojení až tří externích zařízení přes Bluetooth a potěší též možnost připojení 5.4 GHz wifi s mobilním telefonem pro přenos souborů, použít však můžete i pomalejší 2.4 GHz, pokud to váš telefon nezvládá. Možnost živého streamu by byla též vynikající věc. To ocení hlavně Youtubeři či FB nadšenci. Říkám by byla, kdyby nebylo u live streamu nutné být na wifi, což je totéž, jako o několik vteřin později odeslat nahrané video. Zkrátka kdo by z outdoorové kamery streamoval z baráku, když na to může použít mobil a nemusí nic nastavovat…
Byla by to fajn funkce, ale přes operátora se mi video nepodařilo streamovat a na wifi máme tak složité a dlouhé heslo, že se mi ho do aplikace nechtělo datlovat, ale časem vyzkouším. Takhle je streamování pro mě k ničemu. V nastavení jsem našel pouze možnost streamovat video v rozlišení 480p nebo 720p na FB. Snad na Youtube to bude těch proklamovaných 1080p. 

Jako významný benefit také chválím možnost využití filtrů, tedy jejich montáž před objektiv namísto stávajícího skla.
Timelapse už je tady dávno, ale u GoPro Hero 7 Black mi to přijde jednodušší, zejména pak noční timelapse. Dalším významným prvkem je hlasové ovládání. To zůstává aktivní dalších 8 hodin po vypnutí kamery, takže můžete ráno kameru zapnout hlasovým pokynem. Ne vždy se mi podařilo kameru přesvědčit, aby udělala to či ono, ale přičítám to své špatné americké angličtině, která je implicitně nastavena a je potřeba poměrně silné bramborové z ohně vytažené výslovnosti. Je třeba říct příkaz jedním dechem. Jako by šlo o jedno slovo a ne o tři.
Na jednu stranu nemusím pouštět z rukou řídítka, na druhou stranu, proč bych při jízdě kameru vypínal 🙂 Ale rozhodně tuto funkci nijak nezatracuji.
Musím také pochválit zapnutí a vypnutí záznamu jediným tlačítkem. Je to takové jednodušší než pro to či ono hledat jiné tlačítko.

Skvělá funkce je automatická orientace videa a také menu na displeji. To je super funkce. Hlavně pokud se natáčí s kamerou vzhůru nohama. Člověk tak nemusí ručně nastavovat otočení obrazu. Dále pak, ať už máte kameru natočenou jakkoliv, vidíte jednu ze tří notifikačních diod. Jedna je na přední straně, druhá na zadní straně nad displejem a třetí je na spodní straně vpravo, takže máte pořád přehled, že kamera natáčí.GoPro Hero 7 Black

Hypersmooth – pojďme si teď povědět, jak využít nastavení kamery na maximum. Tedy maximum z pohledu rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu a přitom využít stabilizace videa Hypersmooth, neboť v tomto tématu není ani letitým uživatelům tak úplně jasno a Hypersmooth stabilizace v jejich nastavení končí někde na úrovni 2.7K či dokonce jsem četl, že maximem je 1080p.
Takže jak na to? Je to jednoduché. Priorita je nastavení video formátu v záložce regional  – videoformát. Tam platí, že NTSC = 30 a nebo 60 fps (snímků za vteřinu). Pro video formát PAL = 25 nebo 50 fps. Rozdíl je tedy v tom, že NTSC je frekvence obrazu 60 Hz a u PAL 50 Hz. Nyní tedy postup:
Prvně zvolíte režim video. Prstem sjedete po displeji od shora dolů a klepnete na „Preference„. Vyberete záložku „General“ a ve „Video compression“ vyberete možnost „HEVC“ nebo „H.264+HEVC„. Vrátíte se zpět a vyberete záložku „Regional“ a v položce „Video format“ zvolíte „NTSC„.
Z nabídky pak úplně vyskočíte a přejedete prstem po displeji zespodu nahoru. Vrátíte se tak z „Preference“ na normální obraz. Klepnete na nastavení videa dole. Vyberete FOV = Wide, RES|FPS = 4K|60, Stabilization= AUTO… To ostatní je na vás, ale…

…Je třeba upozornit u režimu NTSC, že se jedná o frekvenci 60 Hz. To znamená, že při umělém osvětlení vám bude obraz blikat, neboť u nás je frekvence proudu nastavena na 50 Hz, což odpovídá režimu PAL. Také je třeba říct, že u HEVC se jedná o kodek H.265 a třeba Facebook vám takové video nevezme. Oznámí vám, že je video příliš velké a odmítne je uploadovat. Se stejným videem, ale v kodeku H.264 již mít problém nebudete. Také je trochu problém s H.265 při přehrávání v DiviX playeru. Mě osobně to hlásí chybu a kodek se nestáhne. V programu Adobe Premiere Pro CC problém není. Rozdíl datového toku při záznamu do formátu 4K může být celkem zásadní.

Záznam do 4K/ (16:9) : 25 fps = 57 Mb/sec. 30 fps = 57 až 58 Mb/s, a při záznamu 50/60 snímků za sekundu je datový tok 75 Mb/s. 
To je celkem zásadní co do náročnosti zpracování a přehrávání. Na 75 Mb/s už hardware notebooku v současné chvíli nestačí :-/
Takže je na zvážení, zda-li 4K při 60 fps s HEVC skutečně potřebujete, protože i když to váš počítač zvládá bravurně, Youtube pak zpracovává 60 snímků na místo 30, potažmo místo 25 (pokud zvolíte formát obrazu PAL) a logicky se na tom (více snímků za sekundu) negativně podepíše komprese a následně spadne kvalita videa.

Co za své peníze dostanete?
Papírovou krabici s polykarbonátovým průhledem. Kamera je pochopitelně namontována v montážním rámečku. Baterii najdete mimo kameru.
Jedna montážní přezka, jeden šroub, montáž na rovnou plochu, montáž na zakřivenou plochu. Poměrně robustně vyhlížející cca 58 cm (včetně konektorů) USB-C kabel. Bezpečnostní upozornění a hafo GoPro samolepek. Návod si musíte stáhnout z internetu.
– Kdyby někdo potřeboval CZ návod, který tam byl a pak zase ne (možná už zase je), tak napište a pošlu. 

Co bych nedoporučil je jít s ISO přes 3200, protože pak je obraz tak zrnitý, že se to hodí fakt jen jako dokumentační záznam něčeho důležitého, třeba když potkáte Yetiho :-D. Nastavil jsem si maximum ISO 3200. Dále bych doporučil vypnout wifi, pokud nejste napojeni na mobil. Každá úspora na baterii se počítá 🙂 A ten zbytek už je zase na vás 🙂

Pro svoji kameru jsem zvolil kartu ADATA Premier ONE MicroSDXC 128 GB UHS-II U3 Class 10. Myslím, že plně bude odpovídat záznamu 4K/ 60fps a přece jen člověk ji nemůže pokaždé vysypávat do počítače v týž den 🙂

Jako příslušenství jsem si zvolil prozatím mini stativ SHORTY, který se dá použít i jako selfie tyčka a vysunout lze z 11.7 cm na 22.7 cm. Je z pevného plastu a díky své kompaktní velikosti se vejde do kapsy i s kamerou. Stativ nemá možnost variabilního nastavení nohou. Je buď roztaženo, či zataženo. Každopádně to postačuje, pokud si chcete natočit skok či průjezd, aby vám kamera v klidu postála. Stativu bych vytkl jen snad pár věcí. První je, že pokud „teleskop“ vysunete, je potřeba pro zapnutí kamery buď použít hlasový příkaz nebo ji při zapínání tlačítkem podržet zespodu, protože jakmile na tlačítko nahrávání vyvinete tlak, „teleskop“ zasunete zase dolů 🙂
Druhá věc je, že pokud držíte Shorty v ruce a natáčíte, je třeba sevřít dlaň tak, aby nožky o sebe nevrzaly. Projevuje se to totiž v nahrávce nepříjemným zvukem vrzání. Tady by neškodilo nějaké pogumování, ale váha je rozhodující. Stativ je akceptovatelně těžký, a sice 70 g. Kamera v montážním rámečku váží 140 g. 

Pro natáčení na kolo mám hrudní držák Niceboy a tak uvidím, jak to všechno funguje 🙂
Zkrátka kamera GoPro Hero 7 Black má velmi široké využití a myslím, že mě bude opravdu bavit.

Záznam z nově objeveného trailíku na Kamenném vrchu v Brně. Délka přibližně 850 m s osmdesáti výškovými metry lehce dolů. Trail se několikrát rozdvojuje a tak je možné si tady užít opravdu „kopec“ zábavy a jet to pokaždé jinak. Jen upozorňuji na větve. Někde je to úzké, někde zase nízké…

Děkuji za přečtení či zhlédnutí, komentář, lajk či sdílení. Vážím si toho...
0

6 thoughts on “GoPro Hero 7 Black

 1. Ahoj, takže je možné bez problému natáčet s napájecím kabelem v síti? Vybírám kameru do hudebního studia a potřebuji aby dokázala natáčet i několik hodin bez přerušení. Z článku vyplývá že ano ale radši bych to měl potvrzeno. Děkuji, jinak pěkná rececenze

  • Ahoj. Natáčet s napájecím kabelem lze. Externí mikrofon se připojuje do konektoru USB-C a jestli je rozbočka i pro napájení, tak to nevím. Limitem je v zásadě paměťová karta. Pokud jde o stream, tak to jsem ještě nezkoušel, ale i když bude kamera na WiFi, myslím, že záznam půjde také na kartu. Pokud stačí čas záznamu, který probere karta, tak by neměl být problém.
   Děkuji za přečtení a komentář.
   Jarda.

 2. Díky za rychlou reakci, té karty jsem si vědom. Ještě bych se zeptal, jestli ti kamera někdy zamrzla?. Čet jsem že se dost přehřívá, a je nestabilní.

  • Zatím je to v pohodě, ale taky ji nenechávám točit zbytečně dlouho. Obvykle do 15 minut.
   Včera jsem natáčel pod vodou, která byla hodně studená a změna teplot neměla žádný dopad. Uvidíme ve velkých vedrech, ale určitě jí bude líp než mě v cháničích a přilbě.
   Jediné negativum bylo, že po vytažení z vody nereagovala přes zatečenou vodu v otvorech pro mikrofony na hlasové ovládání (GoPro stop rekording)
   Zatím jsem tedy žádný zásek nezaznamenal a to ani když šel obraz na mobil…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *