Novinky je stránka, kde vás budu informovat o věcech, které by vás mohly zajímat...

7.10.2012 - (2.)

Po zakoupení zrcadlovky Canon EOS 7D jsem samozřejmě i kromě fotografování chtěl také pořizovat video. Vzhledem k tomu, že zrcadlovka není stavěna na to, aby se člověk při natáčení videa mohl koukat do hledáčku, je tedy odkázán na použití displeje. To vše se stává složitější, když chcete manuálně přeostřovat z objektu na objekt, nebo jen zaostřit při ostřejším slunci, či horších světelných podmínkách.

Jsou dvě možnosti jak se s tím vypořádat. První je připojit zrcadlovku například na notebook a ostřit na větším obraze. Druhá je pořídit si hledáček na displej.
První možnost je v terénu takřka nepoužitelná. Druhá je cenově dostupnější a její použití je naprosto snadné.

Druhou možnost nám vyrobili v Číně. Pro 7D, 500D nebo 5D mk II je to verze V1 s čočkou, která nám obraz zvětší 2,8x.

Jak takový hledáček funguje? Součástí balení je kovový rámeček, který je třeba nalepit na kraj displeje. V návodu se píše, že máte 12 minut natáčet video před a po nalepení, aby se displej zahřál. Dle mého je vhodné na displeji zobrazit fotografii, jen tak si můžete být stoprocentně jisti, že rámečkem nezakryjete část zobrazovací plochy.
15 minut zatížíte (po 15 minutách má mít spoj 76% pevnosti).
Hledáček je pak možné kdykoliv strčit do kabele a rámeček na fotoaparátu nijak nepřekáží.

Hledáček samotný je jeden kus a plastový tubus je opatřen magnety, díky nimž drží hledáček na místě.
Vnitřek hledáčku má "semišovou" úpravu podobnou jako má sluneční clona pro objektiv Canon EF100 f/2.8L IS USM.

Co se týče ostření, jsou na displeji patrné jednotlivé body, takže je třeba si vše vyzkoušet před natáčením, protože ostrost je na displeji trochu zavádějícím pojmem. Co vám ale bude připadat ostré, tak ostré bude. Je třeba si na odlišný obraz, který mi vzdáleně připomíná obraz hledáčku pseudozrcadlovky Olympus 2100 UZ zvyknout.

Špatná zpráva je, že na výrobku V1 není možná optická korekce a to nepotěší nikoho, kdo musí nosit brýle. U výrobku za cca $11 bych to ale ani nečekal.

1, 2,

LCD-V1

LCD-V1