HORKA

Veselské štěrkovištěRumchalpaSenecVranovLeštinkaHorka - NěmeckoSpytihněv

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Kniha návštěv
Odkazy

07.07.07 v 8:30 - Po domluvě s Tomem jsme po potápění na Rumchalpě druhý den ráno vyrazili Tomovým autem směr Německo na lom Horka (Crostwitz u Drážďan). Já vzal vodu a jídlo a Tom objednal hezké počasí ;-) Po cestě jsme ještě na benzínce koupili bagety a jelo se dál. Projetí hranic do Polska a po chvíli z Polska do Německa bylo naprosto bez problémů. Tom už cestu znal, tak to bylo v pohodě. Po přijetí na Lom byla na parkovišti docela tlačenice, ale kolem je místa spoustu a tak to Tomáš zapíchnul u bezva kamene, kde jsme se mohli ustrojit. Když jsem viděl ty schody (foto viz galerie) , tak mě zabolely nohy ;-) Po krátké pauze jsme se začali strojit. Foukal silný vítr, ale v lomu to nešlo znát. Sešli jsme po schodech k vodě, kde jsme chvíli museli počkat až se němečtí přátelé vyhrabou z vody.

Na schodcích jsme se dostrojili a žbluňkli jsme do příjemně čisté vody. První ponor jsme se domluvili, že po hladině doplaveme ke vzdálenější bójce a u ní se zanoříme. Voda byla překrásně čistá a po doplavání k bóji už jsem se těšil dolů do třiceti metrů. Viditelnost 10 m zde není nijak vyjímečná. Měla to být moje první třicítka. Pomalu jsme sestupovali dolů. Sledoval jsem parťáka a počítač na přeskáčku. Parťák dělal to samé. Je na Horce skoro doma a tak ponor naplánoval do nejmenšího detailu. Když jsem se podíval dolů z pozice 18 m, dno bylo ještě daleko. Zimy přibývalo a světla pomalu ubývalo. Ne však nijak dramaticky. Na dně jsme našli rámeček viz první foto v galerii, který ohraničoval otvor kolem metru hluboký. Když jsem do něj vložil ruku s počítačem na zápěstí, ukázal počítač hloubku 30,8 m. Bohužel na dno jsem nedosáhl a chybělo něco mezi dvaceti a třiceti centimetry.

V hloubce kolem třiceti metru jsme zůstali zhruba sedm minut. Pak jsme pokračovali podle plánu k čerpačce a dál. Druhý ponor Tom naplánoval mělči. Oba ponory byly pro mne úžasným zážitkem. Propluli jsme znovu kolem žraloků a po fotografování okounů jsme se vrátili zpět k bóji ukotvené někde pod deseti metry. Pak jsme vystoupali a každý podle svého počítače udělal bezpečnostní zastávku stejně jako na konci prvního ponoru. Oblaženi skvělými podvodními zážitky jsme vystoupali po schodech zpět k autu.

První ponor : začátek 12:18, délka 40:30 minut, maximální hloubka 30,8 m, průměrná hloubka 15,5 m. Použitá směs : 1080 l Teplota: Vzduch 17°C, Voda max. 17°C, min. 11°C Povrchový interval : 19:00 hod. Graf

Druhý ponor : začátek 15:55, délka 50:50 minut, maximální hloubka 19,8 m, průměrná hloubka 11,9 m. Použitá směs : 1230 l Teplota: Vzduch 18°C, Voda max. 17°C, min. 14°C Povrchový interval : 2:56 hod. Graf