LEŠTINKA

Veselské štěrkovištěRumchalpaSenecVranovLeštinkaHorka - NěmeckoSpytihněv

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Kniha návštěv
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26.09.09 v 11:00 - Opět po nějakém čase jsme vyrazili na Leštinku. Minule jsem psal, že jsem tam tolik lidí ještě neviděl. No tentokrát to bylo ještě horší. Nebylo ani kde zaparkovat. A to jak auto, tak věci. Nicméně jsem uzmul poslední místečko podél příjezdové cesty a pár sekund na to, se za mně napasovalo další auto. Bylo prostě plno. Vytáhnul jsem z kufru igelit a věci jsme si šoupli k borovici.
Překvapivě krásné počasí jak předpověděla navigace se plnilo na sto procent. Tom jako několika týdenní majitel certifikace divnej majster, pardon Dive Master - vedoucí skupiny s sebou přivezl další dva členy výpravy. Novopečenou potápěčku Evu a jejího přítele Ivana. Moc fajn lidi musím říct. Před ponorem nám Tomáš vysvětlil plán a jak si to představuje. Ono se vždycky při ponoru něco zvrtne a i s tím Tomáš počítal.
Ponory to byly opravdu krásné. Mělké v teplé vodě. Jen u skanzenu bylo nezvykle mnoho potápěčů a tak se člověk mohl snadno ztratit. Což se mi nakonec povedlo. Když Tom ukázal, že mám plavat dál, tak jsem plaval a po pár minutách jsem zjistil, že jsem sám. Nic nového, už to tady celkem znám a tak jsem chvíli čekal, nakonec jsem ponor dokončil samostatně. Doplaval jsem na mělčinu (cca -5m), kde mi několik minut v mělké vodě pózoval rak a tak jsme na sebe nějakou dobu koukali. Pak pomalu někam odlezl. Nikde nikdo a naprosto čistá voda, žádný kal. Jen mít tak zapouzdřený fotoaparát :-( Pozorování jsem využil jako bezpečnostní zastávku a ta neobvykle rychle utekla.
Mezi ponory jsme koukali na video. Druhý ponor jsem plaval také v předu, ale už jsem si víc kontroloval, zda-li je zbytek týmu stále za mnou. Tomáš na nás nenápadně dohlížel. Vychutnával jsem si, že jsem v čele a když jsem zahlídnul raka, připlaval jsem se na něj podívat. Hejna kaprů, které jsme potkali při obou ponorech mi také rozzářili oči. Nejvíce mne však překvapilo setkání s medůzkou sladkovodní a nadchlo mne to. Prostě oba ponory jsem si pořádně užil. Byť byl poslední zakončen nácvikek. Děkuji všem zúčastněným.

První ponor : začátek 12:31, délka 38:00 minut, maximální hloubka 15,5 m, průměrná hloubka 10,2 m. Použitá směs : 753,4 l Teplota: Vzduch 20°C, Voda max. 18°C, min. 17°C Povrchový interval : - Graf

Druhý ponor : začátek 16:18, délka 40:00 minut, maximální hloubka 10,1 m, průměrná hloubka 6,3 m. Použitá směs : 729,8 l Teplota: Vzduch 20°C, Voda max. 18°C, min. 17°C Povrchový interval : 3:08 hod. Graf

09.08.09 v 10:45 - Po téměř roce zase na Leštinku. Bylo zde spousta lidí, snad nejvíc co jsem zažil. I pod vodou potkat za ponor více jak tři potápěče bylo pro mne celkem nezvyklé. Až jsem se trochu protáhnul z auta, začali jsme se chystat na ponor. Takřka rok starý vzduch v láhvi mne nechával v klidu. Byl opravdu v pohodě.
Žádný spěch, nikdo nás nehnal a příprava se nesmí podceňovat. Ve vodě jsme se překontrolovali, jestli nestoupá bublina někde kde nemá a vydali se k vršku kesonu. Odtud jsme pokračovali podél vedení na sloupech ke skanzenu. Ten je mimochodem moc super. Těžební vozíky, malá bouda s nářadím uvnitř... No nedalo mi to a při obou ponorech jsem si boudu proplaval. Cestou jsem potkal několik raků a okouny.
Konec prvního ponoru mi zpestřil krásný jeseter, který podřimoval na dně. Bezpečnostní zastávku jsme udělali u plata jako obvykle.

Druhý ponor byl podobný, jen s tím rozdílem, že jsme se snažili najít amfóry, ale to se nám nepodařilo. Jesetera, kterého jsme potkali byl menší, ale zato albín. Pak jsme putovali opět dokola podél stěn lomu a chvíli jsme se také zdrželi zase u skanzenu. Voda kolem deseti metrů už byla celkem fajn teplá, ale pod patnáct metrů byl znát jistý chlad. Celkový dojem byl velmi dobrý, protože na skanzen jsem se velice těšil a rozhodně splnil má očekávání. Viditelnost odpovídala množství návštěvníků. Obě základny ale tento nápor bez problémů zvládaly a právě jsem si vzpomněl, že jsem si koupil dokumentární DVD Lom Leštinka zatopená historie. A tak až tohle dopíšu, musím se na to hned podívat.
Co mne trochu zklamalo je znepřístupněný lom kaňon, na který jsem se chtěl podívat a udělat několik záběrů. Klidně bych za to majiteli zaplatil, ovšem když chce být sám pro sebe, nechť je mu přáno.

První ponor : začátek 11:46, délka 49:00 minut, maximální hloubka 17,4 m, průměrná hloubka 12,5 m. Použitá směs : 993 l Teplota: Vzduch 22°C, Voda max. 19°C, min. 13°C Povrchový interval : -Graf

Druhý ponor : začátek 15:21, délka 45:30 minut, maximální hloubka 19,5 m, průměrná hloubka 12,3 m. Použitá směs : 896,7 l Teplota: Vzduch 20°C, Voda max. 19°C, min. 13°C Povrchový interval : 2:45 hod Graf

30.08.08 v 8:15 - Tentokrát jsem musel na lom z Brna vyrazit sám. Počasí se vyvedlo a připadalo mi i parťákovi, že to bude skvělé zakončení prázdnin. První ponor jsme pomalu proplouvali kolem kesonu. Já proplul pod ním a docela jsem se divil, že při tak hojné návštěvnosti lomu v něm nikdo nebublá :-) Pokračovali jsme do místních hloubek, kde necelý půlmetr nad dnem počítač ukazoval 25,3 metru hloubky. Devět stupňů není zrovna optimální teplota na konci léta v této hloubce, ale lepší než šest :-) Po jedenácté minutě jsme plavali trochu výš, kde jsem pak viděl svého prvního jesetera albína. Pak jsme viděli ještě klasicky pigmentovaného. Byl to moc hezký ponor.

Dali jsme oběd a nějakou pauzu. Při druhém ponoru už toho bylo více. Koukli jsme na amfory. Potkal jsem šest raků a minimálně šest jeseterů. Moc pěkný zážiteček. Jeden z nich byl obzvláště vypečený a byl to pěkný mamlas :-) Viditelnost dole se pohybovala kolem tří metrů a sezhora cca 5 m. Po ponoru zbývalo jen nechat nafoukat flašku a zbalit vše potřebné. Oba grafy jsou záznamy v intervalu 10 sekund.

První ponor : začátek 11:50, délka 44:00 minut, maximální hloubka 25,3 m, průměrná hloubka 15,4 m. Použitá směs : 1019 l Teplota: Vzduch 21°C, Voda max. 18°C, min. 9°C Povrchový interval : - Graf

Druhý ponor : začátek 15:11, délka 49:10 minut, maximální hloubka 20,4 m, průměrná hloubka 12,4 m. Použitá směs : 1020,5 l Teplota: Vzduch 21°C, Voda max. 18°C, min. 9°C Povrchový interval : 2:37 hod Graf

14.06.08 v 8:05 - Vypadalo to zase na hezké počasí. Po úpravě haubny jsme se ráno vydali zase na lom. Kvůli silniční uzávěře TomTom přepočítal trasu a tak alespoň nejedeme pokaždé stejnou cestou. Tentokrát jsme zakotvili vzadu u vody. Tom naplánoval ponor a šlo se na věc. Nemít sebou přítelkyni, tak se snad ani nenakšíruju :-) Po krátké zastávce v kesonu jsme pokračovali směrem dolů. Voda byla tmavší a tmavší a než by se člověk nadál, byli jsme ve dvacetipěti metrech. Malá viditelnost kolem metru a půl navozovala jakýsi pocit dobrodružství ale až na tu chladnou vodu, která měla jen 6°C. Kvůli snížené viditelnosti jsme po chvíli pokračovali do poněkud mělčích hlubin, jenž nejenom poskytovaly slušnou viditelnost, ale také více světla. Byl to výborný a dobře vyvážený ponor, kde viditelnost dosahovala od 4,5 m až ojediněle 10 m.

Druhý ponor byl delší a o to jsem byl zmrzlejší. Někde ve dvaadvaceti metrech jsem potkal raka, což bylo pro mne i pro raka překvapením. Voda byla o poznání kalnější, což bylo jistě tím, že se na lomu od rána zanořilo mnoho potápěčů. V půli ponoru jsme potkali ale poprvé pod vodou dvojici potápěčů. Po bezpečnostní zastávce jsme se přesunuli k místu vynoření a protože čas pokročil, bylo již na čase nechat nafoukat láhev. Mezitím jsme udělali zastávku v bufetu na čajíček a brzy jsme mašírovali každý svou cestou. Záznam grafu je po deseti vteřinách.

První ponor : začátek 11:28, délka 37:40 minut, maximální hloubka 25,3 m, průměrná hloubka 14,3 m. Použitá směs : 1153,6 l Teplota: Vzduch 17°C, Voda max. 14°C, min. 6°C Povrchový interval : - Graf

Druhý ponor : začátek 14:55, délka 50:40 minut, maximální hloubka 22,6 m, průměrná hloubka 12,8 m. Použitá směs : 1157,4 l Teplota: Vzduch 16°C, Voda max. 14°C, min. 6°C Povrchový interval : 2:49 hod Graf

04.05.08 v 8:00 - Tentokráte jsme vyrazili dříve, neboť sraz na Leštince byl domluven na desátou. Cesta rychle ubíhala a hezké počasí jen zlepšovalo náladu. Dorazili jsme na místo a já si jen letmo pamatoval kudy jet. Tentokráte lidé z klubu Snake Sub tábořili v domečku hned u vody. Po rozkoukání jsme se začali s Tomem chystat do vody. Ponor to byl moc pěkný. První jsme klesli ke kesonu, kde jak Tom tvrdil byl čerstvý vzduch. Já jsem ale po minulé zkušenosti nechtěl riskovat a tak jsem dýchal z automatiky. Potkali jsme taky raka. Tom viděl dva, ale já jen jednoho. Teplota byla jakš takš akceptovatelná. Viditelnost do 4 m. Obepluli jsme celý lom. Protože mám na haubně menší otvor na obličej, než jsem míval dříve, trochu mi dělá problémy vzduch z masky, který ji nafukuje. Postupně se tento vzduch dostane do nohavic a v malých hloubkách dělá problémy. Zima na mně přišla po vylezení z vody. Několik doušků horkého čaje to však dalo do pořádku. Po dobrém obědě a chvíli odpočinku, kdy jsme si prohlíželi Tomovi fotografie na počítači jsme se začali chystat na další ponor.

Na druhý ponor jsem si už vzal o kilo závaží více do zátěžové kapsy a zdálo se vše dobré. Někdy v první třetině ponoru jsem nalezl dekobóji, tak jsem ji s sebou vláčel celý ponor. Dnes ji mám doma a protože se nikdo dosud neozval, byť jsem dal echo na SCUBA-CZ, tak mi asi zůstane. Druhý ponor se mi nezdál už tak studený, že by ten jeden stupeň dělal takové rozdíly ? To jistě ne, jen jsme se pohybovali v menší hloubce a neoprenový oblek měl tak lepší izolační schpnost. Zateplení zad se maximálně osvědčilo a je to opravdu výborná věcička. Po potápění jsme se začali pomalu balit a odebrali jsme se každý svou cestou. Bylo to trochu studenější než jsem čekal, ale ty ponory stály za to. Grafy ponorů jsou po 10 sec.

První ponor : začátek 11:20, délka 41:20 minut, maximální hloubka 19,8 m, průměrná hloubka 11,6 m. Použitá směs : 838,3 l Teplota: Vzduch 15°C, Voda max. 8°C, min. 6°C Povrchový interval : - Graf

Druhý ponor : začátek 15:37, délka 41:40 minut, maximální hloubka 11,6 m, průměrná hloubka 8,7 m. Použitá směs : 749,8 l Teplota: Vzduch 14°C, Voda max. 8°C, min. 7°C Povrchový interval : 3:36 hod Graf

30.06.07 v 9:22 - S přítelkyní jsme v dopoledních hodinách vyrazili z Brna na lom Leštinka. Bylo poměrně hezky a cesta ubíhala velice rychle aniž bych pospíchal. D1 byla docela v klidu. Na lomu nás měl čekat Tom s partou kamarádů z klubu SnakeSub z Liberce. Za obcí Leštinka už navigace neukazovala žádné silnice, ale nakonec se podařilo trefit. Přijeli jsme do opravdu krásného prostředí. Po pauze jsme se s klukama začali chystat na ponor. Když opomenu tréninkové ponory v bazénu co jsem dělal koncem zimy, tak jsem se vic než rok nepotápěl, ovšem na Leštince jsem se cítil skvěle a navíc nás do vody šlo celkem pět. Rozdělili jsme se do dvojic a já šel sólo s tím že se budu držet v blízkosti party, což nebyl žádný problém, konec konců na sólovky jsem zvyklý.

Začali jsme pozvolna klesat ke kesonu do hloubky kolem dvaceti metrů. Pomalu se ztrácelo světlo a dole už byla docela tma. Vlezli jsme postupně dovnitř kesonu a chvíli jsme si tam funěli z automatik. Byl to pro mne nový zážitek, když v hloubce dvaceti metrů můžete jako by vylézt z vody. Když jsem vylezl, chvíli jsem se ještě držel blízko kesonu. Po nějaké chvíli se mi zamotala hlava a pak ještě jednou. Poté už to bylo v pohodě. Přemýšlel jsem čím to mohlo být. Osobně jsem si myslel že to bylo přechodem z kesonu zpět do vody. Po delší době však ve mě zahlodala myšlenka na Petrův popud, jestli jsem nezvednul masku abych ji zbavil několika kapek vody a tak se mi do masky v kesonu mohl dostat nedýchatelný plyn, který toto způsobil. Těžko říct.

Pohybovali jsme se překrásným prostředím. Proplouvali jsme kolem stromů, stěn a kamenů. Nejčastěji nablízku byl okoun. Byl to do té doby můj nejhlubší ponor. Po ponoru jsem si dal sváču a sežral dva řízky. Bohužel protože se mi neopren malinko zmenšil, při druhém ponoru jsem pociťoval trochu tlak na žaludek, ovšem nic drastického. Druhý ponor byl stejně krásný jako první. Opět jsme vpluli do kesonu. Tentokrát jsem žádný problém při přechodu zpět do vodního prostředí nepocítil. opravdu bezvadné prostředí. Našli jsme i loďku a pak pomalu vystoupali kolem plata. Z počátku prvního ponoru jsem měl trochu větší spotřebu, ale pak se to srovnalo. Jedna láhev 15 l mi v pohodě stačila na oba ponory. Potápění bylo opravdu bezva a už se těším na další. Viditelnost sice nebyla asi nejlepší, ale byla dost proměnlivá. Někde bylo vidět na tři metry a jinde na víc jak šest metrů.

První ponor : začátek 12:30, délka 40 minut, maximální hloubka 19,8 m, průměrná hloubka 9,7 m. Použitá směs : 1110 l Teplota: Vzduch 19°C, Voda max. 17°C, min. 11°C Povrchový interval : - Graf

Druhý ponor : začátek 16:23, délka 45:10 minut, maximální hloubka 20,1 m, průměrná hloubka 12,6 m. Použitá směs : 1215,5 l Teplota: Vzduchu 19°C, Vody max. 17°C, min. 11°C Povrchový interval : 3:13 hod. Graf