ČLÁNKY

11. Jak vyjebat se zákazníkem aneb nikdy více...

První dojmyPotápěčská příhodaNoční potápěníVeselský štěrkZážitky z dovolenéPotápění ve ZlíněPoprvé v neoprenu
Na ostrožském štěrkuV ŘeckuNa RumchalpěJak vyjebat se zákazníkemNa seneckých jezerechNa Vranovské přehraděVýprava za sumcem
Ledové opojeníKonec potápění na veselském štěrkovišti...?Když něco zazlobíPříroda

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Kniha návštěv
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.11.02 Omlouvám se že je to sice mimo potápění, ale nemohl jsem si pomoct a musel jsem zveřejnit tento článek s trochu nezvyklým názvem :-)

Pár dnů před dovolenou jsem si celkem narychlo zakoupil jednorázový fotoaparát do vody. Když jsem se vrátil z Řecka, tak mi na filmu zůstalo několik volných políček. Jednu fotku jsem bliknul na Rumchalpě a druhá se mi pořídila sama, protože foťák má spoušť jen do 4m a já byl v deseti. Další jsem se rozhodl dokončit na Veselském štěrku. Dofotil jsem a fotoaparát zanesl k panu U. ve Veselí nad Moravou, kde podniká jako fotograf a vše okolo. Fotky odpovídaly ceně fotoaparátu (198Kč) a až na to že 4 které mi mohli vyvolat neudělali, protože se jim zdály nepovedené. Musel jsem si je tedy přiobjednat což je dražší. Ale co, když dražší, tak si je tedy nechám udělat ve formátu 10x15 (jen tyto 4) a přidal jsem k nim ještě jednu. Fotky vyšly a na můj dotaz, zda-li dokážou dát fotografie z negativu na CD mi starší paní odpověděla že ano, že to není problém. Už jsem se nemohl dočkat a přinesl jsem jim klasické CD-RW Verbatim, na které lze zapisovat až 10-ti násobnou rychlostí. Nic neobvyklého. Zdálo se mi totiž naprostým plýtváním nechat zapsat na CD jen několik fotografií a šmytec.

S mladou paní jsem vybral 25 fotografií, které jsem chtěl vypálit, protože na dvou byla jen tma. Zaškrtala kolonky a bylo. Když jsem se v dohodnutý termín zastavil, bylo mi řečeno že se jim pokazila mašina a že to bude zítra nebo pozítří. Zastavil jsem se za dva dny. Mladá pani vstala ze židle a přinesla mi obálku. Hned mi ale vyprávěla historku, kterou si nachystali." Na to Vaše CD jsme to nemohli nahrát, protože tam nemáme takouvou rychlost jaká na to CD má být" a bla bla bla... "My jsme Vám to nahráli na naše za 20Kč" ! "Nevadí Vám to ?" No co jsem jí měl říct, moc jsem se na to těšil. Počítal jsem že to bude na klasickém cd. Když ho vytáhla z obálky, tak nemělo ani obal a bylo v celofánu. Kua to je CD tak za 5 kaček! Zaplatil jsem a odešel. Měl jsem za to, že alespoň fotky budou stát za to. Ve vlaku jsem však zjistil něco prohnilého ! Ty mrchy mi tam daly i ty fotky které jsem nechtěl a proto byla cena o 12Kč vyšší! (Účtovali si 6Kč za jednu fotku). Bylo zřejmé, že je tam dali záměrně, aby i těch 12Kč vydělali parchanti jedni! Tím ale příběh nekončí. Doma jsem šupnul do mechaniky CD s fotkama a hned jsem se podíval kolik má jedna. Z hrůzou zjišťuji, že se jedna fotka pohybuje od 350Kb do 460Kb! Je to JPG. Nechápu na co to komprimoval! ??? Rozlišení fotek mě dorazilo.
Pouhopouhých 921x614. V tak malém rozlišení se snad ani nescanuje!!! Mrknul jsem na ně a protože jsem poměrně klidný člověk, tak jsem ani moc nenadával. To už je fakt hodně! Tak zbabranou práci jsem v životě neviděl. Myslím, že leckterý školák by se s tím vypořádal lépe! No posuďte sami. Nechápu jak tam mohly vzniknout ty pruhy, když na fotografiích nejsou! Dokonce když jsem nechal kamarádovi nascanovat několik fotografií z papíru a ne z negativu, výsledek dopadl mnohem lépe. Stačí když klepnete na nápis "OBRÁZKY" a uvidíte. Jen Vás musím upozornit, že obě fotky mají přes 800Kb (dohromady).Nascanovanou fotku jsem trochu zmenšil na rozměrech aby byla rozměrově přibližně stejná jako ta z CD zjebaná, ale jinak jsem ji dál neupravoval. Uložil jsem ji ve stejné kvalitě JPG. Fotografie z CD od toho amatérského prevíta co se ani nestydí předat takovou práci je mnohem horší a je to ta spodní. Fotografie co uvidíte je shodá s těmi ostatními a tato je jen jedna z 25-ti. Doufám že tohle se Vám nikdy nestane. Já jdu hned zítra tuto fušeřinu reklamovat, ale s klidným svědomím prohlašuji, že u tohoto rádoby podnikatele (fušera) si už nekoupím ani tužkovou baterii i kdybych si měl zajet až do Fotografie Zlín. Taktéž spousta mých známých. Třeba krachne :-) S pozdravem poněkud rozladěn Jarda.

21.11.02 No a jak to dopadlo? Naprosto podle mého očekávání. Po pracovní době již poněkud schlazen podzimním větrem jsem naklusal do prodejny (fušerdílny). Zvolil jsem cestu s mírnou dávkou diplomacie, klidným výrazem a přátelskými slovy jsem starší paní upozornil, že nejsem s fotografiemi na CD spokojen. S vyslovením křestního jména majitele této firmy, pán vstal ze židle. Když jsem mu řekl o co jde, s klidným výrazem a pohledem někam mimo, vyhýbajícím se tak odpovědnosti pronesl s jakousi jistou dávkou nepřímého zájmu, že to zkoušel, ale lépe mu to nejde. Byl jsem naprosto klidný jako vždy a jen ho sledoval. "No mě to nějak blbne..." Hmm. No tak jsem se zeptal a nadhodil, že na scanování negativu musí být scaner k tomuto určený. Tedy buď speciální scaner pro snímání negativu a diáků, nebo klasický s předsádkou na toto operaci určenou. "My máme na to speciální scaner."Ujišťoval mně." To je rotační, bere si to ten film samo... "Začínalo mi docházet, že je to zařízení pro tuto činnost naprosto nevhodné. Jestli prý mám tady negativ, tak mi to ukáže.
Byl to malý šmejd přidělaný ke stolu se štětečkem, který se staral o čistotu lezoucího negativu. Rychlost s jakou se negativ posouval ve mě pěstoval velkou nedůvěru k výslednému produktu. Nemýlil jsem se. Při tak velké rychlosti nemůže scaner kvalitně pracovat. No a taky ne! Nejvyšší možné rozlišení bylo kolem 12-ti set a na dotaz kolik to má DPI mi nedokázal odpovědět. Už z rozlišení a rychlosti posuvu je patrné, že toto zařízení slouží pouze k vytváření náhledových fotografií. Tzv. Index. No fůj! Nechápu, proč tento člověk nabízí takové služby, když na to nemá odpovídající zařízení!!! Přitom o tom ví a to je to nejhorší. Začalo mi ho být vlastně líto. Řeči o tom proč to tam je (ty pruhy na fotografiích) už jsem ani nijak nebral. Na vzdory tomu, že je v okrese nejdražší a chudák asi na tom bude dost špatně. Se mi už nějak zdálo nevhodné říkat mu o navrácení peněz, neboť to on je postižený nevhodným zařízením, to on je z toho smutný (i když si myslím že si po mém odchodu mnul ruce jak semnou vyjebal :). To on je tím, kdo musí trpět tento hardware ve své firmičce...Nuže přejme mu a bude nám přáno ...Až Vám někdo nabídne umístění Vaší fotografie na CD nebo disketu, zjistěte si, zda-li má na toto odpovídající zařízení. (Žádný rotační scaner na náhledy!)

Toto ve mě podnítilo myšlenku a ještě s kamarádem jsem se rozhodl, že jistě je takových lidí víc, co by rádi svůj stařičký film převedli do digitální podoby. A proto roku příštího (nejspíš někdy na jaře) začneme vyvýjet tuto činnost na profesionální úrovni se snahou vyjít zákazníkovi vstříc. (Host do domu - čagan do ruky :-) Poskytnout mu nejenom solidní rozlišení fotografie, ale také další úpravy fotografie, jako například rámečky a podobně. Nachystal jsem malý náhled 1 a náhled 2. To jen tak narychlo na ukázku. (Je to maličkost). První fotografii jsem pořídil v zámku Lednice ve skleníku a druhou letos v lese.Od takovýchto jednoduchých úprav až po složitější které ovšem zaberou trochu více času. Z digitální podoby lze snadno odstranit jev červených očí, vytvořit kamufláž, nebo jen doladit barvy a spoustu dalších výhod. V grafice se pohybuji už léta a tak si opět rozšířím pole působnosti. S pozdravem Jarda.

P.S.: Nyní se však pohybuji jinde, zůstal jsem u vizualizace a jiných činností...