ČLÁNKY

14. Výprava za sumcem

První dojmyPotápěčská příhodaNoční potápěníVeselský štěrkZážitky z dovolenéPotápění ve ZlíněPoprvé v neoprenu
Na ostrožském štěrkuV ŘeckuNa RumchalpěJak vyjebat se zákazníkemNa seneckých jezerechNa Vranovské přehraděVýprava za sumcem
Ledové opojeníKonec potápění na veselském štěrkovišti...?Když něco zazlobíPříroda

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Kniha návštěv
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08.04.04

Je sobota, právě jsem promazal vozík na další sezónu. Sedím doma a hraji si s mobilem. Najednou zazvoní. Volá mi kamarád a ptá se mně, zda-li se chci jet v úterý potápět. Na programu je utajená lokalita a předmětem je natočit sumce pro jeho film. Souhlasím (aby ne, sumce jsem ještě neviděl). V pondělí jedu za ním s lahví. Domlouváme se na úterý a že mám být v 6:00 ráno u něj. Nazpátek mi ujíždí vlak a další jede za více než dvě hodiny. Čas se nachyluje k večeru a já se rozhoduji vrátit se domů pěšky. Míjím štěrkoviště a vidím tam zajíždět podezřelý zelený Nisan Patrol se zatmavenými skly. Po ujetí několika desítek metrů za vrátnici zastavuje. Poté se obrací a odjíždí pryč. Je mi to hned jasné. Však já si jej najdu. Domů se dostávám mnohem dříve než vlak a chystám se na svůj letošní první ponor ve VV a celkově svůj šestý od zkoušek...

Vstal jsem ve 4:00 a vyrážím ke kamarádovi. Protože taxikář u Veselského nádraží právě usnul, jsem se rozhodl pokračovat dál pěšky (cca 2Km). Vyrazili jsme minutu před šestou. Auto jsme nechali na místním nádraží a naložili jsme vercajk na malou zapůjčenou kárku. Praskala ve švech. Nehledě na to že jsme ji museli nafoukat. Dvě patnáctky a spousta dalších věcí jí daly opravdu zabrat. Po rozbité asfaltové cestě následuje jakási pěšinka. Musím káru tedy táhnout za sebou. Parťákovi ale nezávidím. Celou kameru i se světly nese v rukou. Jdeme dlouho a cesta nemá konce. Před námi se schovávají i bažanti. Na chvilku jsme zastavili a mrkli na kvalitu vody sezhora. Našel jsem přitom sluneční brýle na kolo. Zřejmě je zde zapomněl neopatrný cyklista....Pokračujeme dál a parťák mi vypráví o ostrůvku, u kterého by měli být sumci. Těším se, jsem zpocený, byť je vzduch o teplotě cca 6°C. Konečně jsme na místě.

Vyložili jsme vercajk a parťák vše dokonale zamaskoval. Jen moje igelitky žluté barvy jsou jak pěst na oko. Zkouším vodu rukou a zdá se studená, no teplota nic moc. Dávám si spodky a dvě trička, aby voda co nejméně proudila. Parťák si libuje v sucháči :-) Nemohu ani zapnout sponu kompenzátoru na hrudníku a tak jsem požádal svého kolegu. Připadám si jak s mrtvou krávou na zádech :-) Když jsem vlezl do vody, tak to zastudilo jen za krkem a na nohy. Kolega mi ukazal kam poplaveme a že tam na mně bude čekat. Byť jsem měl buzolu na ruce, stačilo chvíli plavat bez jejího sledování a rázem jsem uhnul z kurzu. Občas se mi zdálo že je zde menší viditelnost a sem tam si taky musím přisvítit. Počasí se venku mění, ale mě je dole dobře. Všudypřítomné slávičky vykukují ze sedimentu. Jinak dno je občas porostlé zelenou řasou....Jsem v 7,2 m a pomalu stoupám nahoru podél prudce zvedajícího se dna. Myslel jsem si ve třech metrech, že už jsem na místě, ale nebyl. Točím víc na západ a míjím nějaký velký kámen v šesti metrech. Viditelnost kolem dvou metrů. Po rybách ani památky. Vynořuji se a koukám že jsem se minul o víc než 60 m. Plavu po hladině k ostrůvku za parťákem, který mně už čeká. Prostě pohoda. Zkušenosti jsou vítány :-)

Kolem ostrůvku je spousta větví a spadlých stromů. Parťák plave předemnou a já kousek za ním v hloubkách do 3 m. Proplétáme se pomalu mezi větvemi v metrové hloubce, ale po rybách není ani vidu a slechu už vůbec ne. Nevím proč, ale choval jsem se slušně a stejně tady nejsou :-( I buddy s nimi počítal najisto. To jsem ho ještě přesvědčoval, aby si vzal novou kazetu :-( Je to jako naschvál. Pomalu jsme se proplétali a kupodivu byť je ostrůvek velmi daleko od břehu, kolega se potkal s rybářským silonem. Nůž vyřešil vše a tak hned zase pokračoval v pátrání. Já se držel několik metrů za ním. Začala mi být už docela velká zima na prsty u nohou a tak jsem asi za hodinku vylezl z vody. Kolega ještě chvíli pátral a já mezitím bojoval s povětrnostními podmínakmi při převlíkání :-) Zřejmě začalo jarní míchání jezera a tak proto byla viditelnost horší.

Nechápu jednu věc. Vždycky, když příjdu někam k vodě i k takové, kde se lidi nekoupou, je tam největší bordel od rybářů. Je to taková bezohledná skupina lidí, kteří se u chytání ryb nalívají alkoholem a odhazují zbytky od svačinek, nebo se mi to jen zdá ?

Po zbalení všech věcí a vylepšení nákladních prostor zbýdačené kárky jsme se vydali tantokát jinou cestou zpět. Kolega mně upozornil, že kousek od nás jsou ohlodány stromy od Bobra. Jdeme se podívat blíž. "Někde tady mají hnízdo..." Povídá buddy a koukáme ze strmého břehu dolů k vodě. Jsou tam nějaké vytrhané kořeny rostlin a plouvoucích větví. Tady je nikdo neruší. Ba ani my. Vracíme se na cestu a pokračujeme. Na volném prostranství hodně pofukuje a tak musíme mluvit hlasitěji. Byť se kolegovi nepodařilo do svého filmu natočit ani minutu a viditelnost byla horší než jsme očekávali, i tak spatřuji v tomto ponoru jakýsi úspěch. Ryba sice žádná, za to kosa řádná :-) S pozdravem (J)

P.S.: Fotografie tentokrát nejsou...

MAX. HLOUBKA : 7,2 m (BUDDY 7,9 m)

TEPLOTA VODY : cca 5,7°C (PODLE POČÍTAČE 8°C)

VIDITELNOST 1-2 Metry.

DOBA PONORU (CELKOVÝ ČAS): 51 Min. Skutečný : 23+10+18 min.

VYDÝCHANÝ VZDUCH : cca 900 l. (60Bar). (posledních 28 minut bylo buď na hladině, nebo max 3m hloubky. Povětšinou však metr).