Co je třeba vědět...? 7. Rady od vás...

Proč používat kompletní ABC?Jak se připravitJak se zanořitNěco o tlakuPotápěčské signályJak na křečeRady od vás
Neopren a doplňkyZávažíNůžBójeKompas a hloubkoměrSvětloMalinko o tréninku

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Odkazy
Odkazy

Čekám na Vaše rady - nejen pro šnorchlaře...

02.01.2005 - NAOPAK PROČ ZA INFLÁTOR NETAHAT: Je třeba se však na to podívat i z té druhé strany. Pokud plánujete zakoupení kompenzátoru vztlaku typu "KŘÍDLO", nebo jej vlastníte. Tak jste si určitě všimli, že každé pořádné křídlo má kolínko (zakončení vrapovky) připevněné uprostřed (tedy vzadu za hlavou) horní části křídla. Pokud byste tedy chtěli vypouštět zatažením a chcete aby hadice netrpěla a má býti natažena v přímce, museli byste dát ruku hodně od těla v patřičném úhlu (jako byste se chystali někoho obejmout . Takový úkon se stává velmi nepohodlným a ztrácí své výhody. Proto je mnohem snažší inflátor zvednout a odpustit tímto způsobem. Proto také většina rozumných výrobců upustila od používání inflátorů, které mají uvnitř vrapovky lanko, spojující vypouštěcí ventil a inflátor. Měli sice i jiné důvody, ale z mého pohledu je opravdu u křídel funkce "zatažení" zbytečná. Pokud tedy křídlo plánujete, zvykejte si především na vypouštění klasickou metodou, jako vás to učili ve škole :-) (J).

30.05.2004 - JAK TAHAT ZA VRAPOVKU: Na internetu se celkem často objevují diskuse, zda při vypouštění kompenzátoru použít způsob zatažení za vrapovku (inflator). Jsou mezi námi příznivci, kterým vyhovuje pohodlnost takového ovládání kompenzátoru, obzvlášť pokud nechtějí plašit ryby zvedáním ruky, ale i odpůrci tohoto způsobu vypouštění kompenzátoru. Odpůrci mají většinou nepřímou, ale někdy i přímou zkušenost s vytržením vrapové hadice, prasknutím lanka uvnitř, nebo přímo poškozením vypouštěcího ventilu. Na první fotgrafii (ZDE), můžete vidět, jak někteří z nás tahají za vrapovku. Na dalších fotografiích (boční pohled a čelní pohled) jsem se snažil zachytit, jak by asi takové zatáhnutí mělo vypadat, abychom minimalizovali možnost vzniku již výše zmíněných poškození. U fotografií naleznete i popis.* U některých kompenzátorů typu "Křídlo" je z hlediska ergonomie taháni za vrapovku s minimálním rizikem poškození téměř nemožné či nepohodlné. Některé to neumožňují vůbec. Proto je v takových případech nutno zvážit, jestli Váš kompenzátor tuto metodu bezpečně umožňuje. Případně pak zvolit klasiku a inflátor zvedat. Nikomu metodu tahání nevnucuji. Je třeba vše pečlivě uvážit a pracovat obezřetně. Já sám tuto metodu používám jen zřídka kdy...(J).

27.01.2004 - BĚŽNÉ DOTAŽENÍ POPRUHU: Zde je použit běžný typ plastové spony u kompenzátoru vztlaku. Tedy kompenzátor shora navlečeme na láhev (předpokládám že popruh už máte navlečen ve sponě podle předchozího postupu a vznikla Vám tak jakási objímka pro láhev). Snad je to z videa patrné a velmi jednoduché. (ZDE 1378Kb - 11sec.) Popruh decentně dotáhneme a láhev můžeme přidržet mezi koleny (žádná extrémní síla) a jako na videu ho provlečeme posledním otvorem a překlopíme...(J)

26.01.2004 - JAK NAVLÉCT POPRUH LÁHVE DO UPÍNACÍ SPONY: Jak jsem dnes zjistil a jistě to nebude ojedinělý případ a stát se to může snad většině začátečníků. Mají lidé problém s navlečením popruhu láhve, který je na kompenzátoru vztlaku do spony. Chybné navlečení popruhu má za následek povolení sevření a vypadnutí láhve, která Vám bude vyset jen za hadice, v lepším případě ji budete mít ještě na poutku kompenzátoru. Nahlédněte tedy zde. Toto je třeba si dobře zapamatovat, protože chybné upevnění láhve může mít za následek i těžký úraz, protože dobře víme že je láhev těžká. Tak pozor na to...(J).

31.7.2001 - V masce se nesměj, nebudeš tam mít vodu. Vychechtaný potápěč plaší ryby. Tom

- Díky Tome za všechny. JARDA